AzPolonia >> Article
Polacy na Hawajach

Posted on: November 19, 2004

Hawaje, albo Hawaii czy Hawaiian Islands, to archipelag w pn.-艣rodk. cz臋艣ci Oceanu Spokojnego, kt贸ry nale偶y do Stan贸w Zjednoczonych, stanowi膮c osobny stan, ze stolic膮 w Honolulu, na wyspie Oahu. Archipelag ma obszar 16 729 km kw. i zamieszkuje go ok. 1 250 000 os贸b, r贸偶nych ras. Wyspy hawajskie s膮 malowniczo pi臋kne: g贸rzyste (wulkany Mauna Kea 4202 m i Mauna Loa 4171 m), pe艂ne bujnej ro艣linno艣ci (palmy, pi臋kne kwiaty, plantacje ananas贸w) i maj膮 gor膮cy klimat. Na wyspie Hawaii znajduje si臋 znany na ca艂ym 艣wiecie czynny wulkan Kilauea.

Do ko艅ca XIX w. Hawaje zamieszkiwali Polinezyjczycy, a wyspy stanowi艂y od ok. 1800 r. zjednoczone kr贸lestwo (kr贸l Kamchameha I). W XVI w. wyspy odkryli Hiszpanie, a w 1778 r. dotar艂 do nich angielski podr贸偶nik James Cook i nazwa艂 wyspami Sandwich. W 1820 r. rozpocz臋li tu dzia艂alno艣膰 misyjn膮 ameryka艅scy protestanccy misjonarze. M.in. przystosowali alfabet 艂aci艅ski do miejscowego j臋zyka, kt贸ry, tak jak w j臋zyku polskim, tak si臋 czyta jak si臋 pisze. St膮d Polakowi 艂atwo pos艂ugiwa膰 si臋 j臋zykiem hawajskim, ale nie Amerykanom. W 1898 r. Stany Zjednoczone Ameryki zaanektowa艂y Hawaje i w 1900 r. utworzy艂y z nich tzw. terytorium, kt贸re w 1959 r. sta艂o si臋 50-tym stanem USA. Dzisiaj ludno艣膰 tubylcza stanowi ma艂y odsetek og贸艂u ludno艣ci Hawaj贸w.

*

Niezbadane s膮 jeszcze dzieje Polak贸w na Hawajach. W obszernej pracy „Polonia ameryka艅ska. Przesz艂o艣膰 i wsp贸艂czesno艣膰” (Wroc艂aw 1988), kt贸r膮 wyda艂 Komitet Badania Polonii Polskiej Akademii Nauk nie ma nic o Polakach na Hawajach. Troch臋 uwagi po艣wi臋ci艂 im, ale tylko do 1940 r., jedynie Lech Paszkowski w swych cennych pracach: „Polacy w Australii i Oceanii 1790-1940” (Londyn 1962) i „Poles in Australia and Oceania 1790-1940” (Sydney 1987).

Hawaje le偶膮 jak gdyby na ko艅cu 艣wiata i odludziu. St膮d do pocz. XIX w. rzadko kto tu si臋 zjawia艂. Tym bardziej Polacy – mieszka艅cy dalekiego kraju europejskiego, a przy tym bez wi臋kszych tradycji morskich.

Bodaj偶e pierwszym Polakiem na Hawajach by艂 Pawe艂 Edmund Strzelecki (1797-1873), zas艂u偶ony potem badacz Australii. Podczas swojej podr贸偶y z Valparaiso w Chile do Australii, trwaj膮cej od lipca 1838 r. do kwietnia 1839 r., Strzelecki zatrzyma艂 si臋 m.in. na Hawajach jesieni膮 1838 r., przebywaj膮c na wyspach Hawaii i Oahu. Przeprowadzi艂 badania wulkanologiczne, wspinaj膮c si臋 na wulkan Mauna Loa i na skraj czynnego krateru Kiluea, co opisa艂 w swoich publikacjach. Opis krateru Kiluea dokonany przez Strzeleckiego jest jednym z pierwszych w 艣wiatowej literaturze geograficznej, a poza tym nasz wielki podr贸偶nik u偶y艂 po raz pierwszy w druku nazwy miejscowej „Haulemaumau” dla okre艣lenia g艂贸wnego otworu czynnego w tym kraterze. Na Hawajach Strzelecki dokona艂 tak偶e szeregu obserwacji etnograficznych, kt贸re utrwali艂 w swoich pracach.

Wydawana w贸wczas w Honolulu gazeta w j臋zyku angielskim (g艂贸wnie dla osiad艂ych tu Amerykan贸w) „The Sandwich Islands Gazette” w numerze z 6 pa藕dziernika 1838 r. informowa艂a o wyje藕dzie z Hawai Strzeleckiego w nast臋puj膮cych s艂owach: „...opu艣ci艂 nas, zostawiaj膮c g艂臋boki 偶al za sob膮. Dostojny szlachcic – syn s艂awnego lecz upad艂ego narodu – kt贸ry na kr贸tko zawita艂 na te wyspy... nie przestanie nigdy by膰 op艂akiwanym i opiewanym na Oahu”.

Wiemy tak偶e, 偶e na Hawajach byli inni Polacy, w wi臋kszo艣ci podr贸偶nicy: Adam Joachim Kulczycki, Julian Florian Horain, hrabia W艂adys艂aw Zamoyski, ks. J贸zef Ho艂ubowicz i Modest Marya艅ski.

Adam Joachim Kulczycki (1809-1882), uczestnik polskiego Powstania Listopadowego 1830-31, by艂 in偶ynierem i topografem w s艂u偶bie francuskiej na Tahiti od 1844 r., p贸藕niej tak偶e kierownikiem Departamentu ds. Ludno艣ci Tubylczej. Z Tahiti Kulczycki odbywa艂 dalekie podr贸偶e naukowe do innych wysp na Pacyfiku, m.in. na Hawaje. Literat i publicysta Julian Florian Horain (1821-1883) jako zami艂owany podr贸偶nik dotar艂 tak偶e, jako jeden z pierwszych turyst贸w, do odleg艂ych Hawaj贸w i Polinezji. Pochodz膮cy z krakowskiego ks. J贸zef Ho艂ubowicz (1835-1887) by艂 jezuit膮. Znaj膮c j臋zyk francuski zosta艂 w 1871 r. kapelanem w艣r贸d je艅c贸w francuskich w obozach pod Lamsdorf (艁ambinowice) na niemieckim 艢l膮sku. Potem zainteresowa艂 si臋 dzia艂alno艣ci膮 misyjn膮 Ko艣cio艂a i odby艂 szereg podr贸偶y. W 1884 r. zosta艂 redaktorem ukazuj膮cych si臋 w Krakowie „Misji Katolickich”, w kt贸rych w rocznikach 6-8 1887-89 ukaza艂y si臋 jego artyku艂y o Oceanii, kt贸re zosta艂y wydane w formie ksi膮偶kowej w Krakowie w roku 1892 r. pt. „Wyspy Sandwickie (Hawaje – M.K.) i Gambier w Oceanii”. Hrabia W艂adys艂aw Zamoyski (1853-1924) przebywa艂 na Hawajach w 1881 r., p艂yn膮c z Nowej Zelandii do Ameryki. W Bibliotece K贸rnickiej w K贸rniku pod Poznaniem s膮 przechowywane papiery Zamoyskiego z jego podr贸偶y do Australii i Oceanii. Z kolei w 1896 r. na Hawajach by艂 in偶ynier i geolog, za艂o偶yciel w 1893 r. sp贸艂ki g贸rniczej (z艂oto) Original Quarte Hill Gold Mining Company „Ko艣ciuszko” w Kalifornii, Modest Marya艅ski (1854-1914), p艂yn膮cy z Vancouver w Kanadzie do Sydney w Australii, gdzie zosta艂 znanym geologiem.

W okresie od 16 wrze艣nia 1934 do 3 wrze艣nia 1935 r. polski 偶aglowiec (fregata tr贸jmasztowa) szkoleniowy „Dar Pomorza” odby艂 swoj膮 pierwsz膮 i pierwsz膮 w dziejach polskiej 偶eglugi morskiej podr贸偶 dooko艂a 艣wiata, zawijaj膮c m.in. po portu w Honolulu.

W艂a艣ciwie od kiedy wyspy znalaz艂y si臋 pod kontrol膮 ameryka艅sk膮 (1898 r.) zawsze mieszka艂y tu grupki Polak贸w. Jednak nigdy nie by艂o tu zorganizowanej zarobkowej emigracji polskiej. Historia odnotowa艂a jednak przed 1914 r. wywiezienie na Hawaje do pracy na plantacjach trzciny cukrowej grupy polskich emigrant贸w wbrew ich woli (Adam Walaszek „Polska diaspora” Krak贸w 2001). Obecnie, wg ameryka艅skiego spisu ludno艣ci, na Hawajach mieszka 10 770 Polak贸w lub os贸b polskiego pochodzenia; stanowi膮 oni 0,9% og贸艂u ludno艣ci stanu.

W wielkiej ameryka艅skiej bazie wojskowej Pearl Harbour na Hawajach stacjonowa艂o zawsze i stacjonuje wielu 偶o艂nierzy ameryka艅skich polskiego pochodzenia. Potwierdzaj膮 to wyryte nazwiska polskie, obok innych, na wielkiej marmurowej tablicy w muzeum w Pearl Harbour, po艣wi臋conym ofiarom japo艅skiego ataku na baz臋 7 grudnia 1941 r., podczas kt贸rego zgin臋艂o 2345 marynarzy i 偶o艂nierzy.

Po II wojnie 艣wiatowej, szczeg贸lnie od kiedy samoloty przybli偶y艂y Hawaje do USA i reszty 艣wiata, wyspy sta艂y si臋 modnym miejscem wypoczynkowym dla coraz wi臋kszej liczby Polak贸w ameryka艅skich, a ostatnio tak偶e Polak贸w z Polski. Dla obu grup oraz Polak贸w z Australii powsta艂o w Honolulu w 1991 r. pierwsze polskie biuro podr贸偶y Hawaii Polonia Tours, kt贸rego w艂a艣cicielk膮 jest Bo偶ena Jarnot. W Polsce firm臋 Hawaii Polonia Tours reprezentuje „Europa-Travel” w Warszawie. Hawaii Polonia Tours aktywnie i z sukcesem promuje kultur臋 i tradycj臋 hawajsk膮 w Polsce (m.in. koncerty hawajskich muzyk贸w i tancerzy w latach 1996, 1998, 2000 oraz Hawajskie Gale w programach telewizyjnych) i w艣r贸d polskich turyst贸w na Hawajach, jak r贸wnie偶 stara si臋 propagowa膰 kultur臋 polsk膮 na Hawajach, organizuj膮c festiwale muzyczne, popularne bale sylwestrowe oraz zapraszaj膮c polskich artyst贸w. Jest to bodaj偶e jedyna polska dzia艂alno艣膰 na Hawajach. Nie zauwa偶y艂em bowiem istnienia zorganizowanego polskiego 偶ycia spo艂ecznego i religijnego w Honolulu, jak by艂em tam w 1998 r.

Bo偶ena Jarnot jest od 1998 r. tak偶e honorowym konsulem RP na Hawajach.

Egzotyczne Hawaje potrafi膮 przyci膮ga膰, a potem zachwyca膰 swym pi臋knem turyst贸w. Z portalu Wojciecha D膮browskiego z Polski dowiadujemy si臋, 偶e by艂 on na Hawajach a偶 trzy razy: w 1989, 1995 i 2001 roku. Natomiast Krystyna Nasiukiewicz swoje wra偶enia z pobytu na Hawajach opisa艂a w ksi膮偶ce „My za oceanem. Smak Ameryki” (Toru艅 1999), w rozdzia艂ach „Piknik pod palmami, czyli nasi na Hawajach” oraz „T臋cza nad Honolulu”.

Na Hawajach by艂 by艂y prezydent Polski (1990-95) Lech Wa艂臋sa, s艂ynny na ca艂ym 艣wiecie, a szczeg贸lnie w Stanach Zjednoczonych Ameryki jako lider Solidarno艣ci. 2 pa藕dziernika 1999 r. na zaproszenie Unity House odwiedzi艂 Honolulu, gdzie wyg艂osi艂 prelekcj臋 dotycz膮c膮 warto艣ci w 偶yciu spo艂eczno-politycznym dla ok. 1000 os贸b reprezentuj膮cych zwi膮zki zawodowe i 艣rodowiska gospodarcze, oraz odebra艂 doktorat honoris causa Uniwersytetu Hawaj贸w.

Na tym uniwersytecie wyk艂ada艂 (visiting prof.) w roku akademickim 1969-70 specjalista z zakresu telekomunikacji Jerzy Seidler, profesor Politechniki Gda艅skiej. Inny polski uczony, specjalista z dziedziny pszczelarstwa, biologii rozrodu i genetyki pszcz贸艂, profesor Akademii Rolniczej w Warszawie Jerzy Woyke prowadzi艂 badania pszczelarskie na Hawajach podczas swej podr贸偶y naukowej dooko艂a 艣wiata odbytej 1973-74.

Polscy sportowcy brali udzia艂 w zawodach sportowych i treningach na Hawajach.

W 1972 r. zmar艂 w Honolulu znany literat polski na emigracji i d艂ugoletni wsp贸艂pracownik paryskiej „Kultury” Micha艂 K. Pawlikowski. Natomiast pisarze A. Janowski i Marek Nowakowski wprowadzili nazw臋 Honolulu do literatury polskiej, pierwszy wydaj膮c swoj膮 ksi膮偶k臋 „J臋drek.M臋drek z Honolulu” (Warszawa 1928), a drugi powie艣膰 pt. „Honolulu” (Warszawa 1994).

Marian Ka艂uski, Australia, 16 listopada 2004 r.

Source: PAP

Pulaski Club
AA Video