Przystań 006

Nr 006, listopad 2001 r.

Co slychac w “Przystani”?

Wesole i udane “Andrzejki” w naszym Centrum Wagabundy mamy juz za soba. Przyjemna impreza zleciala niczym jedna chwila i skonczyla sie po drugiej w nocy. Dzien ten byl okazja do spotkania sie przedstawicieli wszystkich Mass Mediów Polonijnych jak i grona nauczycielskiego najstarszej polskiej sobotniej szkólki w Phoenix im. “Mikolaja Kopernika”. Wsród przeszlo 50 bawiacych sie gosci nie zabraklo jak zwykle nowych osób jak i przybylych z innych miast czy Polski.
Dwóch solenizantów zabawialo przyjaciól na przemian w mysl motta klubu “Szlachetna sprawa to milosc i zabawa”. Gra Andrzeja Leskiego rozruszala przybylych gosci juz od poczatku imprezy. Andrzej Sochacki uprzyjemnil czas pokazem przezroczy z jednej z odbytych swoich podrózy dookola swiata.
Punktem szczytowym tej wspanialej imprezy jak bylo do przewidzenia, bylo lanie wosku i odczytywanie przepowiedni. Duza radosc miala nie tylko mlodziez ale i dorosli bawiacy sie z nia razem. Kazdy czekal cierpliwie na swoja kolej by rozgrzany wosk przez ucho klucza nalac na zimna wode; wosku nie zabraklo dla nikogo. Na przyklad, naszemu prezesowi – Andrzejowi Sochackiemu wyszla podobizna kontynentu Antarktydy, tak jakby sobie tego zyczyl. To on od dluzszego czasu marzy o tym kontynencie, który mu brakuje w jego kolekcji. Zyczymy mu z calego serca spelnienia tej wrózby. Innej osobie wyszly trojaczki a jeszcze innej samolot. Dzieciom pokazywane cienie odlanego wosku przypominaly róznego rodzaju wymyslone zwierzeta.
Dlugo bedziemy pamietac te przyjemna impreze jak i wesola atmosfere. A do przyszlych “Adrzejek” zostal jeszcze caly rok.

– korespondent Centrum Wagabundy, Adam Glob

* * * * Kacik Wydawcy:

Chcialbym podziekowac przy tej okazji za wziecie udzialu w “Andrzejkach” w Centrum Wagabundy wszystkim Przedstawicielom Mass Mediów Polonijnych jak i polskiej szkoly “Mikolaja Kopernika” z Phoenix, gosciom przybylych z Polski i innych miast, Oli i Ewie – wrózkom lanego wosku, Agnieszce i Józkowi tym razem za wspanialego indyka oraz wspólbawiacym gosci Andrzejowi, który gral po mistrzowsku na “keybordzie” i wszystkim pozostalym Przyjacielom.
Ta droga skladam Serdeczne Zyczenia i spelnienia marzen wszystkim swoim imiennikom z okazji swieta naszego patrona.
– Andrzej Sochacki

* * * * Kacik Wagabundy:

c.d. Podróze trwaja. Im wiecej o nich wiemy, tym czujemy sie bardziej komfortowo na urlopie. Przypomne Panstwu nastepnych kilka praktycznych punktów.

II. OGOLNA PODRÓZ

– Podrózowanie droga powietrzna.
– Podczas lotu szczególnie dluzszego krec sie na miejscu ile jest to mozliwe. Zmniejszenie ruchu powoduje nabrzmienie nóg i rak, wiec spróbój chodzic. Kiedy siedzisz, polóz stopy na podnózku pomagajac w ten sposób cyrkulacji krwi w nogach.
– Polóz mala poduszke pod kark. Uzyj samolotowej lub wlasnej dmuchanej o pólokraglym ksztalcie. Poczujesz sie mniej zmeczony.
– Cwiczac na siedzaco pomoga ci poczuc sie bardziej zrelaksowanym. Ruszaj glowa do przodu i tylu, z boku na bok, dla rozluznienia miesni. Ruszaj ramionami, otwieraj usta szeroko jak mozesz wyciagajac jezyk. Otwieraj najszerzej jak potrafisz oczy, krec nimi. Podnos stopy palcami do góry, poruszaj nimi w kostkach. Rece wykrecaj, palce rozszerzaj i zamykaj w piesc.
– Przestaw zegarek na czas docelowy. Zorietujesz sie szybko w czasie po wyladowaniu.
– Pij duzo plynów. Próbój pic jedna szklanke co godzine. Odrzuc picie alkoholu do momentu wtloczenia swiezego powietrza do kabiny. W razie suchego powietrza uzywaj wilgotnej szmatki do rak i twarzy, lub spryskaj twarz woda z butelki.
– Zmniejsz cisnienie w uszach. Po wystartowaniu zatkaj uszy, zamknij usta, wciagaj powietrze nosem. Podczas lotu zuj gume lub sij cukierki. Jezeli jestes bardzo wrazliwy na zmiane cisnienia zazyj leki pól godziny przed lotem.
– Jezeli samolot jest nie na czas, nigdy nie spiesz sie z polaczeniem lotów. Zglos sie do kantoru, linie pomoga ci w zmianie polaczen lub znajda zakwaterowanie.
– Wez z soba sweter i kapcie do spania. W samolocie moze byc zimno. Zapytaj stewardese o koc i poduszke kiedy zajmiesz swoje miejsce. Pózniej moze zabraknac.
– Kiedy zagubi sie bagaz, wypelnij formularz w odpowiedzialnej linii samolotowej. Pomoze przyslac ci go, gdzie bedziesz przebywal. Dobrze na wszelki wypadek trzymac rachunki zakupów. Gdy znajdzie sie bagaz jeszcze na lotnisku, sprawdz uszkodzenia i zawartosc w srodku. Po opuszczeniu lotniska reklamacja straci waznosc.

– W miejscu docelowym.
– Postaraj sie o mape miasta i zaznacz miejsce zatrzymania sie. Zapytaj w recepcji o publiczny, lokalny transport. Zorietuj sie takze w cenach taksówek.
– Pamietaj, ze w lepszych hotelach, w recepcji, moga zapewnic uzywanie swoich przyborów technicznych jak: zelazko, suszarka do wlosów, reduktor napiecia pradu itd. Lepsze to jak wozenie ich z soba. W gorszych hotelach musisz liczyc na siebie.

– Komunikowanie sie w obcych krajach.
– Wez z soba “Rozmówki”. Naucz sie kilku slów w rodzimym jezyku danego kraju, poza “prosze” i “dziekuje”. Naucz sie praktycznych zdan takich jak: “prosze mówic wolniej”, “ja nie rozumiem”, “zobacze to w slowniku”, lub “gdzie jest lazienka?”
– Miej przy sobie nazwe hotelu. Zapisz w rodzimym jezyku nazwe, adres i telefon. Dobrze miec przy sobie zdjecie hotelu na pocztówce lub zapalkach hotelowych. Zaoszczedzisz nerwów szczególnie kiedy jest inna pisownia i alfabet.
– Zorientuj sie kiedy sa znizki telefoniczne. Zaoszczedzisz pieniadze i czas.
– Zorientuj sie w sposobie uzywania telefonu publicznego. Laczy sie z tym posiadanie odpowiednich monet lub zetonów. Informacje uzyskasz w recepcjii hotelowej, na poczcie lub u przewodnika wycieczki.
– Przed skorzystaniem z dlugiego dystansu dowiedz sie, czy telefon jest podlaczony. Czasami jest taniej dzwonic collect lub za pomoca karty kredytowej.

– Latwiejsze zakupy.
– Wez z soba wiecej toreb. Te lekkie i cienkie zapakuj na dnie bagazu. Pomoze ci to w robieniu wygodniejszym zakupów.
– Notuj zakupy z podaniem ceny. Pomoze ci to wypelnic deklaracje celna przy wyjezdzie z kraju.
– Wkladaj plastykowe torby w swoja wlasna. W niekturych krajach nie praktykuje sie sprzedazy w dodatkowych torbach. Nawet w europejskich sklepach robimy zakupy z wlasnymi torbami.
– Trzeba znac ceny clowe. Niektóre kraje maja zmienne prawidla. Trzeba to sprawdzic w konsulatach krajów do których sie wybieramy.
– Uwazaj na wolno-clowe sklepy. Wiekszosc z nich nie oferuje mniejszych cen z wyjatkami niektórych artykulów, np: zloto, zegarki lub kamery i aparaty fotograficzne.
– Sprawdz, które kraje maja specjalne przepisy na eksport niektórych towarów. Przed kupnem recznie robionych wyrobów czy antyków upewnij sie o ich wywozie. Szczególnie zwróc na to uwage przy wysylce zakupów do domu.
– Wez z domu miarki i pamietaj ceny. Zrób liste swoich przyszlych zakupów, porównaj ceny w lokalnych sklepach, bedziesz wiedzial o wartosci towarów. Miarki przydadza ci sie kupujac na bazarach, lub z wyprzedazy fabryk, itd.
– Upewnij sie co do rozmiarów odziezy. Wez z soba tablice róznic w numeracji. Znajdziesz róznice pomiedzy amerykanska, japonska, angielska i kontynentalna numeracja.
– By ominac tax (VAT) w zakupie towarów uzywaj karty kredytowe. Gdy uzywasz czeki podrózne pamietaj o wypelnieniu formularza na lotnisku czy granicy i wyslaniu do sklepu o zwrot nadwyzki. Nie przynosi to duzych korzysci po odtraceniu za mnipulacje i róznice cenowa walut.

– Napiwki.
– Sprawdz czy sa stosowane napiwki. W wielu kulturach, jak w Singapurze czy na Tahiti napiwki powoduja oburzenie. W Japoni czy Nowej Zelandii sa wliczone w rachunek. Najlepiej zapytac agenta turystycznego czy przewodnika.
– Zorietuj sie, czy napiwek nalezy sie przewodnikowi, czy kierowcy autobusu, czasami zbiera sie w stosunku od dnia lub od osoby.
– Poza granicami USA zapytaj sie zawsze czy napiwek jest wliczony w rachunek restauracji. Zazwyczaj zostaw maly napiwek w zaleznosci od obslugi – 3 – 10% rachunku ekstra.
– Zabezpiecz sie w male banknoty i monety na napiwki w momencie wjechania do przeznaczonego kraju. Jezeli masz drobne w reku, zpobiegasz przeplacania.
– Dla naglych wypadków wez od 25 do 50 $1.- USD. W hotelach wymienic mozna najlatwiej jak i w innych miejscach tylko dolary amerykanskie. Nie dawaj obsludze hotelowej napiwku w bilonie, to nie wypada.

– Zwiedzanie.
– Najczesciej odbywamy pieszo. Nie mysl, ze zobaczysz wszystko proporcjonalnie do wydanych pieniedzy. Przyjemnosci dzienne pochlona ci mnóstwo pieniedzy niespostrzezenie. Nie przelicz sie!
– Sprawdz godziny otwarc muzeum i sklepów. Unikniesz rozczarowania. Kiedy wybierasz sie na specjalna uroczystosc, przed tym zadzwon.
– Zaakceptuj zwyczaje danego kraju. Jedne kraje robia dluga przerwe w poludnie (tropikalne i lacinskie). Niektóre restauracje hiszpanskie otwarte sa dla obiadu póznym wieczorem. Wiekszosc francuskich restauracji serwuje salatke jako ostatnie danie.

– Fotografowanie.
– Zapytaj sie przed fotografowaniem obiektów religijnych lub osoby. Wiele kultur ma swoje tabu robienia zdjec. Czasami zaproponuj dac kilka monet za zrobienie pozowanego zdjecia tubylcom trzeciego swiata.
– Zaopatrz fotografie krótka notka (data, miejsce, powód). Ulatwia to trzymanie fotografii w ladzie i porzadku. Po powrocie do domu usprawni to ulozenie ich w albumie.
– Wez z soba polaroid . Czasami miejscowi ludzie lubia podniecenie kiedy robi sie im zdjecie i dla nich na poczekaniu.
– Nie zabieraj z soba duzo fotograficznego sprzetu. Moze zabraknac ci czasu na jego wykorzystanie.
– Zabezpiecz soczewki aparatu przed uszkodzeniem w podrózy. Chron ekwipunek przed zla pogoda.
– Zapasowa bateria wymaga bezpiecznego przechowania. Wiecej zdjec traci sie z powodu zlej baterii niz z innych przyczyn.
– Zaopatrz sie w ekstra filmy. Ty potrzebujesz wiecej niz myslisz. Gdy masz za duzo ,czesto zdaza sie , ze ktos potrzebuje – odstap.
– Miej na uwadze szkodliwe dzialanie x-promieni w maszynie na lotnisku. Lepiej dac zaladowany aparat czy kamere do recznej inspekcji celnikowi. Nierozpakowany film ma olowiowa protekcje.

– Cos dla samotnych.
– Korzystaj z opieki przewodnika gdy podrózujesz solo. Czescia przygody takiego turystowania jest zawarcie nowych znajomosci. Czesto turystujacy w pojedynke laczeni sa razem w grupy.
– Rozwaz wziecie podobnego programu do innych. Wiele podróznych serwisów przewiduje specjalne oferty dla pojedynczych turystów. Spotkac mozna propozycje wynajecia pokoju dla zgadzajacych sie dwojga solo podrózujacych osób. Wtedy pokój kosztuje 50% taniej. Kiedy polaczenie jest udane agencje zwracaja pieniadze po powrocie.

– Zdrowy rozsadek.
– Znajdz tyle czasu, ile jest to mozliwe by wyspac sie przed opuszczeniem domu.
Utrzymuj swoja dawke cwiczeniowa jak tylko jest to mozliwe. Aktywnosc trzymaj podczas podrózy nawet z mniejszym natezeniem. Zamien czasami winde na schody. Cwicz chociazby w pokoju.
– Wez korzysci z wedrówek dla spalenia kalorii. Wspinanie sie po schodach katedry jest wspanialym cwiczeniem. Chodz komfortowo swoim wlasnym krokiem. Pochylaj sie do przodu kiedy idziesz pod góre i nie zwiekszaj szybkosci kiedy zchodzisz. Wymachuj rekoma gubiac w ten sposob wiecej kalorii i udoskonalaj krok marszu.

– Zdrowe odzywianie sie.
– Pij duzo wody. Odwodnienie jest rezultatem nadmiernego pocenia sie, które doprowadzic moze do zmeczenia i choroby. Zawsze badz zaopatrzony w butelke pitnej wody i próbój pic nawet wtedy, gdy nie jestes spragniony. Inna alternatywa sa soki owocowe i napoje gazowane. Skorzystaj z toalety gdy jest okazja.
– W niektórych krajach nie pij wody. Specjalnie niebezpieczna jest kranowa woda i zrobiona z lodu. Nie nabieraj wody w usta podczas kapieli. Pij wode kupiona w zamknietych pojemnikach. Gdy zywisz sie na miescie zamawiaj wode mineralna i uwazaj by kelner otworzyl butelke przy tobie.
– Nie opuszczaj posilków. Zwiedzanie zuzywa energie. Bedziesz sie czul lepiej jedzac malymi porcjami podczas dnia. Badz ekonomiczny kupujac chleb, ser, owoce i jedzac w parku zamiast pojscia do drogiej restauracji. Wspaniale jest poczuc zapach lokalnego zycia.
– Nie przeciagaj posilków w czasie. To jest twój urlop, probujesz nie znane ci owoce ale nie przejadaj sie nimi.
– Zapytaj w jaki sposób pozywienie jest przygotowywane. Czescia podrózy jest próbowanie nowych delicji. Mniej na uwadze przesadzenie z jedzeniem kalorycznych potraw. Jezeli jestes alergikiem to zasiegnij informacji przed zamówieniem. Naucz sie kluczowych slów jak: “nie slone”, “swieze”, “bez masla”, “pod para” lub “gotowane”.
– Badz swiadomy tego co jesz. Zostaw salaty z nieznanego zródla. Odrzuc mleczne produkty z niepewnej lodówki. Troche rozsadnej uwagi pomoze uniknac sensacji zoladkowych i wewnetrznych niestrawnosci typowych dla podrózujacych.
– Jedz owoce i warzywa kiedy tylko mozesz. Pomoze ci to ominac wsparcie. Ale badz ostrozny gdy podrózujesz do okolicy z niepewna woda. Powinienes miec takze medykamenty przeciwko febrze.
c.d. w nastepnym numerze
– wagabunda, Jedrek

* * * Kacik Humoru

Tchórz
Rozmawia Jasio z kolega;
-Wiesz, wstyd mi za mojego ojca.
To prawdziwy tchórz.
Ile razy mama wyjezdza, on sie boi
… i idzie spac do sasiadki.

Chicagowskie zwroty w radio:
Firma daje ogloszenie o pracy
i spiker mówi:
– … sa tam “permamentne pozycje”
lub:
Na przedstawiony przez sluchaczke problem
spiker radzi:
“powinna pani zobaczyc lekarza”.
– zapamietal czlonek C.W. – Bogus Homicki

* * * * Kalendarzyk; (co? gdzie? kiedy?)

* * W dniu 30 listopada o godz 19:00 w Centrum Wagabundy odbedzie sie zasluzone celebrowanie 15-letniego istnienia najstarszego radia w Phoenix – “POMOST” z jego twórca – Wiktorem Zólcinskim.

* * 7 grudnia (piatek) o godz 18:00 zapraszamy do “Pulawski Club” na “MIKOLAJKI” mlodziezy z Polskiej Szkólki im. Mikolaja Kopernika

* * Nowy Rok powitamy radosnie wszyscy razem na balu sylwestrowym Kola Podhalan.

* * Dnia 16 lutego (sobota) 2002 roku o godz 19:00 – spotkanie kwartalne w przystani “Centrum Wagabundy”.
Temat: “Mila niespodzianka”.

Zapraszamy wszystkich na spotkania.

– korespondent Przystani, Adam Glob

O G L O S Z E N I A i R E K L A M Y

* * * Zajzec warto do polskiej gazety, pierwszej i jedynej w Arizonie – “POLSKA ARIZONA”.

* * * W poniedzialki wieczorem zapraszamy do posluchania ciekawego programu polskiego radia pt.: – “WIECZÓR z RADIEM”

* * * W niedziele po poludniu sluchamy polskich programów radiowych:
– najmlodszego – Radio dla Ciebie
– i najstarszego – Radio POMOST
– Adam Glob

This entry was posted in Gazetka Przystań. Bookmark the permalink.