Nr 005, październik 2001 r.
Co słychać w “Przystani”?
Spotkanie z Teresą Kumor
Dnia 15 września (sobota) br. w Przystani bawiła nas swoim opowiadaniem podróżniczka a zarazem członek naszego “Centrum Wagabundy” – Teresa Kumor, mieszkająca od dwudziestu lat w Los Angeles. Przyjechała na zaproszenie klubu w odwiedziny wraz z dwoma młodymi studentami – podróżnikami z Polski, Grzesiem i Markiem podróżującymi po całych Stanach Ameryki Płn. Spotkanie z zacnym gościem klub rozpoczął chwilą ciszy oddając cześć poległym i ich rodzinom w ataku terrorystycznym fanatyków muzułmańskich na budynki rządowe w Nowym Jorku i Washingtonie, D.C. pamiętnego dnia (czarny wtorek) 11 września 2001 r.
Uczestnicząca w spotkaniu grupa członków i sympatyków klubu z zaciekawieniem słuchała wspomnień po odbytej podróży do dalekiej nieznanej wielu z nas Syberii. Teresa jest z wykształcenia architektem a z zawodu wykładowcą na Kalifornijskim Uniwersytecie w Los Angeles przywiozła wiele materiałów dokumentalnych i zdjęć z odkrycia wywiezionych na Sybir Polaków a w nich swoich członków rodziny. Dzięki temu spotkaniu dowiedzieliśmy się o istniejącym życiu naszych rodaków uznawanych do niedawna za nieistniejących dla wielu rodzin w Polsce. Podczas ciekawego opowiadania Teresy zaczerpnęliśmy wiadomości o działalności zapomnianej a nie tak dawno odrodzonej Syberyjskiej Polonii, o której piszemy poniżej.
W dowód uznania pierwszej solowej pionierskiej wędrówki w głąb Syberii prezes klubu Andrzej Sochacki wręczył Teresie Kumor pamiątkowy dyplom. Więcej o spotkaniu: w gazecie “Polska Arizona” i w internecie www.azpolonia.com
Nadmienię, że główna bohaterka spotkania � podróżniczka japońska – członek Centrum Wagabundy, Katsuko Hiruma-Turski (Katee) nie doleciała na czas do Phoenix z powodu zamknięcia lotnisk przez te kilka dni z przyczyn powyższych. Po spędzeniu kilku dni w strachu i oglądając T.V. na lotnisku w Vancouverze, Kanada, co się dzieje w USA wróciła spowrotem do Tokio. Dzwoniła do nas, już doszła do siebie i odwiedzi nas w przyszłości by podzielić się wielkimi podróżami.
– korespondentka Przystani, Ewa Marciniak
“POLONIA” w dalekiej Czakasji
Opowiada Teresa Kumor :
W styczniu tego roku minęło 5 lat od utworzenia w stolicy republiki Czakasji � Abakanie, polskiej kulturalno-społecznej organizacji pod nazwą “Polonia”.
Republika Czakasja dziś wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej a istniejąca w VI wieku jako odrębne państwo, położona jest w Kotlinie Minusinskiej przepływającego Jeniseju pomiędzy górami Ałtaju Kuznieckiego a Sajanem Zachodnim i Wschodnim na obszarze ok. 60 tys km kw. Ludność licząca 600 tys. i mówiąca jezykiem rosyjskim na codzień to zlepek narodów Euroazji z przeważająca liczbą Rosjan. Rdzennej ludności czakaskiej żyje około 10 procent. Polskich i mieszanych rodzin zamieszkałych w całej republice jest około 40.
Zesłani i porozrzucani po Syberii Polacy w okresie XVII, XIX wieku i ubiegłego stulecia trafiali do różnych regionów, miast i wiosek bezludnej, mroźnej i dzikiej części Rosji. Jedna z wywiezionych grup zesłańców, w tym moja rodzina, trafiła na ziemię Czakasji, daleko w głębi Syberii. Po odszukaniu swojego polskiego rodowodu po latach tułaczki przez wielu, z młodego pokolenia ludzi, postanowiło zjechać i zebrać się z całej republiki by oficjalnie zarejestrować w Abakanie 4 stycznia 1994 roku polską kulturalno-narodową organizację “POLONIA”. Jej pierwszym prezesem został urodzony tam w drugim pokoleniu Sergiusz Leończyk. Był on moim przewodnikiem po całej republice podczas pobytu.
Jednym z głównych celów tej organizacji była nauka języka polskiego by jak najszybciej porozumiewać się i mieć kontakt z ziemią swoich ojców – Polską. Prezes po odbytym kursie językowym w Polsce został kierownikiem pierwszej Polskiej Niedzielnej Szkółki w której zarejestrowanych było 15 uczniów. Dzięki pomocy ze strony Polski a w tym Stowarzyszenia Wspólnoty Polskiej, które zaopatrzyło szkółkę w podręczniki i pomoce naukowe, edukacja chętnych mogła się rozwijać w szybszym tempie.
Dziś aktywnych członków jest ponad 120. Wszyscy celebrują ważne polskie historyczne wydarzenia jak i katolickie święta. Zbiorowo biorą udział w organizowanych świętach miejskich jak: “Dzień Miasta”, “Dnie Słowiańskiego Języka i Kultury”, “Dzień Tradycji Kulinarnej” i innych. Często organizowane są wycieczki grupowe do Polski na zaproszenie przedsiębiorstw czy organizacji krajowych.
Od jesieni 1997 roku oprócz języka polskiego, sztuki ludowej i zajęć muzycznych, rozpoczął swą działalność zespół “Syberyjskiego Krakowiaka” i pojawił się pierwszy numer polskiej gazety – kwartalnika “RODACY”.
W tym roku, 21 października rozpocznie się pierwszy kilkudniowy Festiwal Kultury Polskiej organizowany przez “Polonię” pod patronatem Wspólnoty Polskiej. Myślę, że wypadnie okazale, gdyż tamtejsi Polacy współpracując z sobą nie zwracają uwagi na dzielące ich wielkie odległości, brak swojego transportu czy różne pochodzenie. Sprawa polska i język leży im na sercu jak własna rodzina, to ich jednoczy. Nawet małżeństwa mieszane w domach starają się mówić po polsku, czego nie mogę zauważyć w Stanach.
Przy tej okazji chciałabym podziękować w imieniu nas za gościnność w Przystani z jej rodzinną atmosferą jak i pozdrowić Polonię Arizońską dodając ducha do większej wspólnej zabawy razem z Polonią Kalifornijską.
– członek klubu C . W., Teresa Kumor
* * * * Kącik Wagabundy:
Jeszcze urlopy się nie skończyły, wyjeżdżamy własnym środkiem transportowym prywatnie lub z biurem podróży daleko poza granicę kraju często zapominając w pośpiechu o małych ale bardzo ważnych sprawach związanych z odpoczynkiem. Przypomnijmy sobie jeszcze raz te kilka przydatnych punktów wiążących sie z podróżą.
Oto one:
I. WYMOGI PODRÓŻY
– Dokumenty podróży:
– Bądź pewny, że twój paszport jest jeszcze ważny. Niektóre kraje obecnie wymagają paszportu z sześcio-miesięczną minimalną ważnością przed powrotem do USA.
– Zabezpiecz swój paszport. Nie dawaj go w ręce nieodpowiednie lub nie chowaj go w bagażu. Jest on najcenniejszą rzeczą w podróży! Miej zapisane dane paszportu i zrobioną fotokopię pierwszej stronicy ze zdjęciem. Gdy stracisz , natychmiast zawiadom policję lokalną i najbliżej znajdujący się konsulat czy ambasadę amerykańską. Oni mogą wydać ci tymczasowy paszport na trzy miesiące.
– Pamiętaj, niektóre kraje wymagają wizy. Sprawdź za każdym razem przed wyruszeniem w podróż do których krajów musisz mieć wpisaną wizę a szczególnie obecnie. Nie zawsze możesz otrzymać ją po drodze. Niektóre kraje zmieniają przepisy bez uprzedniego powiadomienia.
– Miej po dwie kopie wszystkich ważnych dokumentów jak: paszport, bilet, czeki podróżne, dokument urodzenia, karty kredytowe, wizy, prawojazdy czy dowód rejestracyjny i ubezpieczenie pojazdu. Jedną trzymaj przy sobie, drugą umieść w bezpiecznym miejscu.
– Medyczne i zdrowotne sprawy.
– Zrób duplikaty recept. Zdaża się, że doktorzy czy farmaceuci nie wiedzą o zastępczych lekach. Posiadaj receptę na swoje okulary.
– Podróżuj z medyczną historią swojego zdrowia. To dla zagranicznych lekarzy jest bardzo ważne. Uwzględnij swoje ubezpieczenie, lekarstwa i ich dozowanie, zrób listę lekarstw alergicznych, przyczynę uprzedniego pobytu szpitalnego, listę wziętych szczepionek z ich ważnymi datami, grupę krwi, podatność na alergię.
– Przed wyruszeniem weź szczepionki. Zapytaj doktora o odpowiedniej szczepionce do danego rejonu świata gdzie się wybierasz, szczególnie do krajów tropikalnych.
– Weź dodatkowe medyczne przedmioty personalne jak: okulary, soczewki kontaktowe czy protezy zębne. Te rzeczy jest trudno wyrobić w obcych krajach.
– Pamiętaj o sprawdzeniu kondycji zębów. Nikt nie chce cierpieć z tego powodu podczas urlopu a szczególnie w samolocie, kiedy ciśnienie zmienia się w kabinie.
– Zawiadom wcześniej biuro podróży lub przewoźnika o swoim specjalnym odżywianiu. Nie zawsze w samolocie mają specjalne potrawy typu wegetariańskiego, koszernego czy bez soli.
– Postaraj się wcześniej o informacje jeżeli jesteś ułomny. Możesz mieć kłopot w znalezieniu po drodze pomocy. Nie zawsze w samolocie znajdują się specjalne siedzenia i przyrządy ułatwiające poruszanie się.
– Ubezpieczenie:
– Sprawdź swoją medyczną protekcję. Być może, twoje ubezpieczenie nie pokrywa osobistej utraty zdrowia i zagubienia bagażu. Możesz ubezpieczyć się dodatkowo na podróż. “Medicare” jest nie ważne poza granicami USA.
– Turystowanie z programem zaleca asystowanie i wykupienie protekcji.
– Pieniądze:
– Zapoznać się z walutą kraju przeznaczenia. Ważną rzeczą jest znać monety (ich wygląd i przelicznik). Sprawdź przed wyruszeniem w banku, internecie lub w gazecie wartość wymienną. Zapoznaj sie koniecznie z euro.
– Planując większe tranzakcje za granicą używaj karty ATM.
– Nie wymieniaj wszystkich pieniędzy na lotnisku. Wymień tyle ile potrzebujesz. Mały banknot na taxi, zaoszczędzisz na przeliczniku wymieniając w banku. Nigdy nie wymieniaj waluty na czarnym rynku.
– Miej z sobą kalkulator lub tabelę wymiany, przyda ci się podczas zakupów lub w restauracji. W Europie używa się w liczeniu kropkę a w Stanach przecinek. Pamiętaj o tym przy wymianie.
– Rób większość zakupów przez karty kredytowe, otrzymasz lepszy przelicznik wymiany. Wszystkie sklepowe kredytowe karty zostaw w domu.
– Kupuj czeki podróżne w dolarach. Nie zmieniaj czeki na dużą gotowkę zatrzymując się krótko w danym kraju. Tracisz później na wtórnej wymianie.
– Personalne czeki są inną opcją jeszcze nie rozpowszechnioną . Nie wszędzie ich akceptują lub okazyjnie przepłacać musisz w stosunku do kart kredytowych.
-Przygotowanie:
– Badanie swojego celu podróży. Idź do biblioteki i poczytaj sobie o okolicy zaplanowanej do zwiedzenia. Znanie coś o historii, kulturze, układach politycznych czy ludziach wzbogaci twoją wartość.
– Znaj swój program wycieczki. Dowiedz się czy znajdzie się przewodnik z językiem ci zrozumiałym.
– Upewnij się przed wyruszeniem o standarcie zakwaterowania, żeby nie było rozczarowań na miejscu.
– Sprawdź karę rezygnacji. Po zapoznaniu się z programem sprawdź polisę zwrócenia pieniędzy gdybyś się rozmyślił przed wyruszeniem.
– Podróżuj ze świadomością innej atmosfery. Próbój być elastyczny po drodze spotykając się z nowymi obyczajami, ludźmi i wszystkim co otacza ciebie. Próbój mówić w ich języku, zadawaj pytania, zachowaj uśmiech � wrócisz do domu z miłymi wspomnieniami.
-Pakowanie:
– Unikać przepakowania! Lekki kontener jest więcej praktyczny. Powkładaj wszystko co potrzebujesz, później pochodź z zapakowaną torbą czy plecakiem przez kilka minut dla sprawdzenia czy jest ci nie za cieżko. Pamiętaj, trudno jest czasami spotkać tragaża do pomocy.
– Pamiętaj o łatwym gnieceniu się odzieży. Włóż skarpetki w nos butów. Zwijaj swetry, podkoszulki układając je na dole. Unikaj składania w kostkę. Dobrym zwyczajem jest rozpakować się jak najszybciej po wejściu do pokoju.
– Przygotuj swoją garderobę wokół jednego koloru. To wyeliminuje ci pare rzeczy dodatkowo z ubioru. Będziesz mógł zmieniać, mieszać i pasować ubranie łatwo.
– Przygotuj się na wybryki pogody. Sprawdzaj pogodę tam panującą od tygodnia przed wyruszeniem. W wieczory chłodne weź sweter na ramiona.
– Zabezpiecz się w swoje ulubione przybory toaletowe. Gdy kupisz większe ilości to przelej w mniejsze buteleczki plastykowe, dla bezpieczeństwa. Nie zużywaj wszystkiego z hotelowych dostaw.
– Zaopatrz w czytelną etykietkę swój bagaż. Zamień starą na nową z czytelnym imieniem i adresem. Przylep kawałek kolorowej taśmy koło rączki dla lepszej widoczności bagażu.
– Nie pakuj nic z rzeczy kruchych, wartościowych i psujących się łatwo. Pieniądze, biżuterię, lampkę, lekarstwa, papierosy i zapałki trzymaj przy sobie. Duże kosztowności zostaw w sejfie domowym.
– Weź trochę używanych rzeczy. Latwiej ci będzie się decydować na kupno nowych.
– Zapakuj niektóre rzeczy przyjaciela podróży i vice versa. To jest zabezpieczenie przed całkowitą utratą bagażu.
Przed wyjazdem;
– Zawiadom policję i sąsiadów na jak długo opuszczasz dom. Zanieś klejnoty do banku. Odwołaj wszelkie dostawy na okres absencji. Niech poczta trzyma twoją wszelką korespondencję. Wyłącz rzeczy elektryczne, zakręć gorącą wodę, klucz daj sąsiadowi, przykręć temperaturę termostatu, sprawdź zamknięcia okien i drzwi.
– Ustal opiekę nad domem, ogrodem, trawą, roślinami i zwierzętami. Da to ci jeden wariant dodatkowego bezpieczeństwa domu. Poproś przyjaciół o regularne odwiedzanie i sprawdzanie czy jest wszystko w porządku.
– Pamiętaj przed wybyciem z domu sprawdzić potwierdzenie rezerwacji. Weź zapisz potwierdzający numer i imię osoby z którą rozmawiałeś.
– Przybądź na dworzec czy lotnisko trochę wcześniej. Nie będziesz się musiał ze wszystkim spieszyć.
– Zostaw imię przewoźnika, telefon i adres wakacyjny komuś z przyjaciół. To dla uzyskania informacji o przypadkowym nieszczęściu po drodze.
* * *
Więcej w : www.azpolonia.com oraz w następnym numerze “Przystani”.
Życzę Państwu przyjemnych wakacji!
– wagabunda Andrzej Sochacki
* * * * Kacik Motorowy:
Przypominamy;
– Od 1998 roku działa UNIA POLSKICH MOTOCYKLISTÓW ŚWIATA “ORZEŁ BIAŁY” z siedzibą w Chicago pod patronatem założyciela Mirka “Szpiega” Nazgowicza. Internet : www.orzelbialy.com . W Centrum Wagabundy w Phoenix działa Chapter Arizona. Zapraszamy do zabawy.
– Od 6 miesięcy wojażuje po świecie motocyklem para warszawiaków z Polski � Michał Kubiak z sympatią Joasią na Yamaha-1350, 2000. Obecnie przemierzają Daleką Azję w stronę Japonii.
– Od 27 maja br. jest w trasie motocyklem dookoła świata nasza rodaczka z Chicago � Mariola Cichoń, która jedzie solo na Kawasaki-650, 1998. Ma już zaliczony I etap � Alaskę.
– W Nowym Jorku robią przygotowania do podboju świata na dwóch kółkach w przyszłym roku dwóch sportowców � Andrzej Bubinko i Mietek Knapik.
* * * * Kącik humoru:
– Co tam słychać w tym eleganckim świecie ?
– Co ?…., Obornik zdrożał.
* * * * Myśli:
“Nie smuć się ile wydałeś,
ciesz się ile zyskałeś.”
* * * * Kącik Ciekawostek:
Nasz prezes w weekend zrobił wypad do Polski
na Komunię Świętą swojej ukochanej córeczki.
– Ej…, to nie możliwe
– Możliwe !
– Był i już wrócił !
– …. Ale kawał wariata z niego jest, nie ?….
* * * * KALENDARZYK: (co? gdzie? kiedy?)
* * W dniu 17 listopada br. już od godz. 18:00, bawimy się na “Andrzejkach” w Przystani “Centrum Wagabundy”. Solenizant – Andrzej Leski będzie akompaniował przybyłym do tańca, drugi solenizant Andrzej Sochacki przygotuje gościom miłą niespodziankę.
* * Weekendy spędzamy nad wodą z Centrum Wagabundy, póki jest jeszcze ciepło.
* * Przypominamy ! Czynna jest do 15 listopada br. w Przystani ciekawa wystawa zdjęć – Joanny Baranowskiej, godna obejżenia pt.: “Ścieżkami trampa przez świat”. Dostępna jest na miejscu prasa polska.
Zapraszamy wszystkich !
-korespondent Przystani, Adam Glob
O G Ł O S Z E N I A i R E K L A M Y
*** Niedrogo! Okazja! 1.Van Chevy 350, 1977, kupić i jechać. 2.Łódka wędkarska z przyczepą i silnikiem. 3.Drzwi patio podwójne ciemne, 7 szt. 4.Dywan jak nowy, kolor jasno kawowy, 60m kw. 5.Studio do wynajęcia. Informacja w “Centrum Wagabundy”, tel.: 602-244 1293.
*** Zajżeć warto do interesującej bezpłatnej polskiej gazety, pierwszej i jedynej w Arizonie – “Polska Arizona” i umieścić swoją reklamę lub ogłoszenie, tel.: 480-980 4080.
*** Zapraszamy jak zwykle, do posłuchania, wieczorem w poniedziałki ciekawego programu polskiego radia Józka Cudzicha pt.: – “Wieczór z radiem”, tel.: 602-432 1511.
*** Gdy chcesz być posiadaczem programu T.V. “POLONIA” zgłoś się do Toniego Witulskiego, tel.: 602-404 5095.
*** Najlepsze zdjęcia z przyjęć zrobi fotograf zawodowy Andrzej Kwiatkowski, tel.: 602-870 8643.
*** Pozostaną niezapomniane przeżycia na video zrobione zawodowo tylko przez Stasia Włodarczyka, tel.: 602-625 3569.
*** Uwaga ! Radio “RELAX” państwa � Marioli i Krzysztofa Dobrogowskich już na antenie w każdą niedzielę wieczorem, tel.: 480-513 2820.
– Adam Glob